Sol Menüler

Ukash Nedir? Nasıl Çalışır


Yazımıza Ukash nedir? tarzında bir soru ile başlamak istiyorum. Evet, Ukash nedir bugünkü makalemizde bundan bahsedeceğiz. Ukash 19 haneden oluşan ve içinde bir kod bulunan aynı zamanda kredi kartı güvenliğini hedef alan tüm dünyada yaygın şekilde kullanılmakta olan ve alışveriş için geliştirilmiş geçerli bir kart sistemi olarak tanımlayabiliriz. Kısacası sizlere herhangi bir kredi kartınızın tanımlayarak parasal işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz sistemler arasında yerini almaktadır. GSM numaralarınızın operatörlerini TL kartı uygulamasına benzer olarak sizler alışveriş yaptıktan sonra ödemelerinizi kredi kartı bilgileri yerine Ukash sistemine tanımladığınız Ukash kartlarınızdan ödeme yapabilir ve parasal işlemlerinizi güvenlikli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sistem son derecegüvenli diyebiliriz.
Ukash kartların da bir bakiye limitiniz mevcut ve bu mevcut limit üzerinden dilediğiniz para türüne göre değişiklik yapabilir ve paralarınızı işlemlerde kullanabilirsiniz. Örnek verecek olursak; 10 Euro ya da 10 Dola diyebiliriz. Sizin bu sistemde ki avantajınız ise tüm dünyada geçerli olması ve çoğu işlemde sizlerden bir havale ya da EFT parası alınmamasıdır.İngiltere ülkesi merkezli olan sistemde bakiyeniz de para birimi olarak ise Euro kullanılıyor. Tabi döviz kurları her geçen gün değiştiğinden dolayı siz Türk Lirası kullanmak isterseniz ufak bir döviz farkı ödeyerek işlemleriniz de Ukash kart ve para sistemini kullanabilirsiniz.
Ukash kartlar da kredi kartınızı tanımlayarak satın alacağınız ürünlerde EFT ya da havale yapma gibi işlemleri de yapabilirsiniz. Ödemelerinizi aynı zaman da bu şekilde alabilirsiniz.Ülkemizde kartın sistemi tam olarak yasallaşmadığından dolayı sokaklarda yada birebir satanlardan temin edemiyorsunuz. Ancak ülkemizde yasallaşma süreci için toplantılar ve paketler devam etmektedir. Türkiye’de bu sistem uygulaması oldukça geri ancak tüm dünyada yıllardır çalışır bir şekilde uygulanmakta ve hiçbir güvenlik problemi yaşanmamaktadır.